2019 Participating Teams

High School: Division 1 Women


Ann Arbor Pioneer

Ann Arbor Skyline

Battle Creek Lakeview

Bay City Western

Brighton

Byron Center

Caledonia

Cedar Springs

Culver Academies

DeWitt

FHC GR_Forest Hills Central

FHN GR_Forest Hills Northern

Grand Haven

Grand Ledge

Grandville

Hartland

Holland

Holland West Ottawa

Hudsonville

Kalamazoo Central

Kalamazoo Loy Norrix

Mattawan

Monroe

Muskegon Mona Shores

Negaunee

Northville

Pinckney

Port Huron Northern

Portage Central

Portage Northern

Rockford

Saline

St Joseph Academy

St. Joseph

Temperance Bedford

Traverse City Central

Traverse City West

White Lake Lakeland

Zeeland West




High School: Division 1 Men


Ann Arbor Pioneer

Ann Arbor Skyline

Battle Creek Lakeview

Bay City Western

Brighton

Byron Center

Caledonia

Cedar Springs

Culver Academies

Defiance

Dexter

East Kentwood

FHC GR_Forest Hills Central

FHN GR_Forest Hills Northern

Grand Haven

Grand Ledge

Grandville

Hartland

Holland

Holland West Ottawa

Hudsonville

Kalamazoo Central

Kalamazoo Loy Norrix

Mattawan

Monroe

Muskegon Mona Shores

Pinckney

Port Huron Northern

Portage Central

Portage Northern

Rockford

Saline

St Xavier (OH)

St. Joseph

Temperance Bedford

Traverse City Central

Traverse City West

White Lake Lakeland

Zeeland West




High School: Division 2 Women


Allendale

Battle Creek Pennfield

Berrien Springs

Big Rapids

Cadillac

Carleton Airport

Chagrin Falls

Coldwater

Dearborn Divine Child

Defiance

Dowagiac Union

East Grand Rapids

Edwardsburg

FHE Ada Forest Hills Eastern

Fremont

Fruitport

Gaylord

GR West Catholic

GR_Christian

GR_South Christian

Grand River Preparatory

Grant

Hastings

Holland Christian

Hopkins

Hudsonville Unity Christian

Lexington

Ludington

Mason

Middleville Thornapple-Kellogg

Milan

Monroe Jefferson

Niles

Parma Western

Petoskey

Plainwell

Remus Chippewa Hills

Richland Gull Lake

South Haven

Spring Lake

Stevensville Lakeshore

Tecumseh

Three Rivers

Vicksburg

Whitehall

Wyoming Kelloggsville

Zeeland East




High School: Division 2 Men


Allendale

Battle Creek Pennfield

Berrien Springs

Big Rapids

Cadillac

Carleton Airport

Centreville

Chagrin Falls

Chelsea

Coldwater

Dowagiac Union

East Grand Rapids

Edwardsburg

FHE Ada Forest Hills Eastern

Fremont

Fruitport

Gaylord

GR West Catholic

GR_Christian

GR_South Christian

Grand River Preparatory

Grant

Hastings

Holland Christian

Hopkins

Hudsonville Unity Christian

Ludington

Marshall

Mason

Middleville Thornapple-Kellogg

Milan

Monroe Jefferson

Niles

Otsego

Parma Western

Petoskey

Remus Chippewa Hills

Richland Gull Lake

South Haven

Spring Lake

St. Clair

Stevensville Lakeshore

Three Rivers

Vicksburg

Whitehall

Wyoming Kelloggsville

Zeeland East




High School: Division 3 Women


Bangor

Bloomingdale

Buchanan

Centreville

Clare

Coloma

Constantine

Delton-Kellogg

Dyer (Illiana Christian)

Fennville

Galesburg-Augusta

GR_Covenant Christian

GR_NorthPointe Christian

Grandville Calvin Christian

Grass Lake

Hanover-Horton

Hart

Hartford

Hesperia

Holland Black River

Jackson Lumen Christi

Jonesville

Kent City

Kingsley

Lakeview

Lawton

Marquette Catholic

McBain

Montague

Morley-Stanwood

Newaygo

North Muskegon

Parchment

Potterville

Sanford-Meridian

Saugatuck

Schoolcraft

Shepherd

Springport

Traverse City St. Francis

Watervliet

Wyoming Lee




High School: Division 3 Men


Bangor

Bloomingdale

Buchanan

Centreville

Clare

Coloma

Constantine

Delton-Kellogg

Dyer (Illiana Christian)

Fennville

Galesburg-Augusta

GR_Covenant Christian

GR_NorthPointe Christian

Grandville Calvin Christian

Grass Lake

Hanover-Horton

Hart

Hartford

Hesperia

Holland Black River

Jackson Lumen Christi

Jonesville

Kent City

Kingsley

Lakeview

Lawton

Marquette Catholic

McBain

Montague

Morley-Stanwood

Newaygo

North Muskegon

Parchment

Potterville

Sanford-Meridian

Saugatuck

Schoolcraft

Shepherd

Springport

Traverse City St. Francis

Watervliet

Wyoming Lee




High School: Division 4 Women


Bear Lake-Onekama

Big Rapids Crossroads Academy

Breckenridge

Bridgman

Cassopolis Ross Beatty

Coloma

Colon

Concord

Creative Technologies Academy

East Jordan

Eau Claire

Frankfort

Grand Traverse Academy

Hillsdale Academy

Kalamazoo Christian

Kalamazoo Hackett

Lawrence

Maple City Glen Lake

Marcellus

Marlette

Mendon

Montabella

Mt. Pleasant Sacred Heart

Muskegon Western Mich. Christian

New Buffalo

St. Joseph Lake Michigan Catholic

The Potter's House

Three Oaks River Valley

Walkerville




High School: Division 4 Men


Bear Lake-Onekama

Big Rapids Crossroads Academy

Breckenridge

Bridgman

Cassopolis Ross Beatty

Colon

Concord

Creative Technologies Academy

East Jordan

Eau Claire

Frankfort

Grand Traverse Academy

Hillsdale Academy

Kalamazoo Christian

Kalamazoo Hackett

Lawrence

Maple City Glen Lake

Marcellus

Marlette

Mendon

Montabella

Mt. Pleasant Sacred Heart

Muskegon Western Mich. Christian

New Buffalo

Petoskey St. Michael Academy

St. Joseph Lake Michigan Catholic

The Potter's House

Three Oaks River Valley

Walkerville




Middle School: Division A and Division B & C Girls & Boys






CONTACT
TEL: 269- 348-0930
E-MAIL: portageinvitational@gmail.com
MAILING: PO Box 93, Portage, MI 49081
CONNECT WITH US
  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
RACE LOCATION
Portage West Middle School
7145 Moorsbridge Road
Portage, MI 49024